UĞURLUDAĞ BELEDİYESİ’NE 2 YENİ ARAÇ!

Okuduğunuz haber
BİST'TE GONG AHLATCI İÇİN ÇALDI

VAAT VAR, İCRAAT YOK!

Anasayfa   /    Ekonomi    /    BİST'TE GONG AHLATCI İÇİN ÇALDI

BİST'TE GONG AHLATCI İÇİN ÇALDI

Borsa İstanbul'da gong, Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım AŞ için çaldı.

EKONOMİ      22 Aralik 2022 - 14:40     0

BİST'TE GONG AHLATCI İÇİN ÇALDI

Borsa İstanbul'da gong, Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım AŞ için çaldı.

Çorum merkezli Ahlatcı Holding’in Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlaması nedeniyle gong töreni düzenlendi.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Ahlatcı Doğal Gaz'ın, gelen yüksek talep sayesinde, yaklaşık 3,5 milyar TL tutarında halka arz geliri ve 395 bin yatırımcıya satışla çok başarılı bir halka arz gerçekleştirdiğini söyledi.

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı da, halka az büyüklüğü 3 milyar 481 milyon TL olan Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım AŞ'ye 15 milyar 135 milyon TL'nin üzerinde rekor talep geldiğini belirterek, "Borsa tarihinin en büyük halka arzı gerçekleşmiştir. Şirketin 419 bin 904 yatırımcıyla buluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Tuncay Karahan ise halka arzın içinde bulunmaktan son derece memnun olduklarını belirterek, Türkiye'nin en büyük halka arzını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı da doğal gaz dağıtımından sağlığa, savunma sanayisinden finansa, altın rafinerisinden güneş enerjisine, nanoteknolojiden gayrimenkule kadar 8 büyük sektördeki 43 şirketi, 5 milyar TL'yi aşan öz sermayesi, 4 bin 500 çalışanı ve yıllık 816 milyar TL'lik iş hacmiyle 1984'ten bugüne kadar hizmet veren bir holding olduklarını söyledi.

Holding şirketlerinin başarılarından ve ekonomik büyüklüklerinden bahseden Ahlatcı, Ahlatcı Doğal Gaz'ın 9 ilde 1,8 milyona varan abonesiyle 8,5 milyon kişiye doğal gaz ulaştırdığını bildirdi.

Ahlatcı, halka arzdan gelen kaynağı nasıl değerlendireceklerine ilişkin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gerçekleştirdiğimiz halka arzla birlikte Ahlatcı Doğal Gaz'ın sürdürülebilir büyümesine katkı sağlamayı, elde edilecek gelirin önemli bir kısmıyla şirketin faaliyet alanlarını güçlendirmeyi, şirket bünyesine dahil edebileceğimiz yeni şirket satın almaları, enerji sektöründe diğer yatırımlar ve finansal sektörlerde faaliyet gösteren şirket alımları için değerlendirmeyi planlıyoruz.

Gelirin kalan kısmıyla doğrudan ve dolaylı olarak bağlı ortaklıkların gaz dağıtım faaliyetleri çerçevesinde planladıkları yenileme ve genişleme altyapı yatırımları finansmanında kullanmayı, ayrıca boruyla doğal gaz verilemeyen ilçe ve beldelere CNG ile doğal gaz dağıtımı yapmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar bu yöntemle 23 ilçe ve beldeye doğal gaz arzusu sağlanmıştır. Bu yeni alanda yatırımlarımız hızla devam edecektir."

15 MİLYAR 135 MİLYON TL'NİN

ÜZERİNDE REKOR TALEP GELDİ

Ahmet Ahlatcı, halka arz öncesinde olduğu gibi katma değer üreten ürün ve sektörlere yatırımlarının süreceğini belirterek, "Ülke kalkınması ve ekonomisine farklı sektörlerde katkıda bulunmasını, özellikle sermaye piyasalarının gelişmesi açısından, yeni şirketlerin Borsa İstanbul'a kote olmalarını, daha kurumsal yapıyla sermayenin tabana yayılması konusunda halka arzları çok önemsiyoruz" diye konuştu.

Halka az büyüklüğü 3 milyar 481 milyon TL olan Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım AŞ'ye 15 milyar 135 milyon TL'nin üzerinde rekor talep geldiğini dile getiren Ahlatcı, "Borsa tarihinin en büyük halka arzı gerçekleşmiştir." yorumunu yaptı.

Ahlatcı, şirketin 419 bin 904 yatırımcıyla buluşmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 

"BİREYSEL YATIRIMCILARDAN 9,6 KAT TALEP GELDİ"

Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Tuncay Karahan ise, halka arzın içinde bulunmaktan son derece memnun olduklarını belirterek, Türkiye'nin en büyük halka arzını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Özellikle yurt içi bireysel yatırımcılar için tahsis edilen miktarın 9,6 katı, yüksek yatırımcılar için tahsis edilen müşterilerde 6,5 katı talep geldiğini dile getiren Karahan, "Toplamda tüm bireysel ve yüksek yatırımcılara tahsis edilen miktarın 8 katı kadar talep geldi. Genel olarak taleplerin yurt içi ve yurt dışı kurumsalları topladığımızda da 4,35 kat talep geldi" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ